„Csak egy egyszerű zarándok vagyok”

Tíz évvel ezelőtt, 2013. február 28-án este nyolc órakor bezárult a pápai nyári rezidencia kapuja Castel Gandolfóban. A 2005. április 19-én pápává választott XVI. Benedek pontifikátusa véget ért, Szent Péter széke megüresedett. A nemrég elhunyt egyházfő alig nyolc éves péteri szolgálata után közel tíz évet töltött el visszavonultságban, imádsággal kísérve az Egyház útját.


XVI. Benedek pápa 2013. február 11-én jelentette be lemondását a bíborosoknak. Ez a nap a lourdes-i jelenés emléknapja. A pápa nem véletlenül választotta ezt a dátumot. Utolsó interjúkötetében erről így vallott:

„Február 11-e a Lourdes-i Szűzanya napja volt, a születésnapom viszont Lourdes-i Bernadett ünnepe. Bernadett és a Szűzanya kapcsolata miatt helyesnek láttam, hogy ezen a napon lépjek vissza.”
A pápa latin nyelvű lemondó nyilatkozatában azt is közölte, hogy „február 28-án este 8 órakor a római szék, Szent Péter széke megürül, és annak, aki erre illetékes, össze kell hívnia a konklávét az új pápa megválasztására”. A széküresedés előtt egy nappal került sor a pápa utolsó általános kihallgatására a Szent Péter téren. Ezen a napon XVI. Benedek többek között ezt mondta:

„Aki vállalja a péteri szolgálatot, annak többé nincs magánélete. Mindig és teljesen mindenkié, az egész Egyházé. Életének magánszférája teljesen megszűnik. Megtapasztalhattam, és éppen most tapasztalom, hogy az életet akkor találjuk meg, amikor elveszítjük. /…./

A ’mindig’ azt is jelenti, hogy ’örökre’ – többé nincs visszaút a magánéletbe. Döntésem, hogy lemondok a szolgálat aktív gyakorlásáról, ezt nem semmisíti meg. Nem a magánéletbe térek vissza, utazásokkal, találkozásokkal, fogadásokkal, konferenciákkal stb. Nem hagyom el a keresztet, hanem új formában leszek ott a megfeszített Krisztus mellett.”
Tíz évvel ezelőtt, 2013. február 28-án, délután 5 órakor – miután a szentszéki államtitkárság vezetői elbúcsúztak tőle – a pápa helikopterrel indult Castel Gandolfóba, ahol már nagy tömeg várta. Fél hat után néhány perccel XVI. Benedek a palota erkélyéről köszöntötte a híveket, ez a rövid beszéd volt utolsó, pápaként elmondott beszéde. A pápa így fogalmazott:

„Tudjátok, hogy ez a nap számomra más, mint az előző napok. Már nem vagyok a Katolikus Egyház legfőbb pásztora, még ma este nyolc óráig az leszek, utána már nem. Csak egy egyszerű zarándok vagyok, aki megkezdi földi zarándokútjának utolsó szakaszát. De szeretnék még egész szívemmel, minden szeretetemmel, imáimmal, elmélkedéseimmel, minden belső erőmmel a közjóért, az Egyház és az emberiség javáért dolgozni. Nagy támaszt jelent számomra együttérzésetek. Haladjunk előre az Úrral az Egyház és a világ javára.”
Lemondása után három évvel jelent meg az a kötet, amelyben életrajzírója és a korábbi interjúkötetek készítője, Peter Seewald kérdezte életéről, pápaságának fontos mozzanatairól XVI. Benedeket. Seewald a kötet elején föltette a kérdést: „Fog még írni valamit?” Az emeritus pápa röviden válaszolt: „Nem! Nem, nem. Karácsony után tudtam, hogy ez Nunc dimittis, a művet befejeztem.”

Ma már tudjuk, hogy a művet nem fejezte be. A háromszoros „nem” ellenére megszólalt, amikor úgy gondolta, szólnia kell. 2020-ban jelent meg a Robert Sarah bíborossal közösen jegyzett „Szívünk mélyéből” című, nagy visszhangot kiváltó kötet, ebben olvasható „A katolikus papság”-ról szóló írása. A dolgozat befejező részében olvassuk:

„A pap olyasvalaki, aki virraszt. Őrségben kell állnia a gonosz ösztönző erőivel szemben. Ébren kell tartania a világot Isten számára. Olyan valakinek kell lennie, aki megáll a lábán: egyenesen a korszak áramlataival szemben. Egyenesen az igazságban. Egyenesen a jóért vállalt elkötelezettségben. Az Úr előtt állván mindig jeleznie kell, hogy az embereket is magára vállalja az Úrnál, aki a maga részéről mindnyájunkat magára vállal az Atyánál. Őt, Krisztust kell magunkra vállalni, a szavát, az igazságát, szeretetét.”
Ismételjük meg: a papnak őrségben kell állnia. Egyenesen a korszak áramlataival szemben. Egyenesen az igazságban. Akár önvallomásként is olvashatjuk ezeket a szavakat. Az a pápa, aki megválasztása utáni első, rövid beszédében „az Úr szőlőjében egy egyszerű és alázatos munkás”-nak, tíz évvel ezelőtt elhangzott utolsó, ugyancsak rövid beszédében „egyszerű zarándok”-nak nevezte önmagát, jelmondatának ezt a két szót választotta: Cooperatores veritatis (az igazság munkatársai).



közzétéve: 2023 február 28.
szerző: Szalay László
forrás: katolikus.ma/csak-egy-egyszeru-zarandok-vagyok/